Poniżej przedstawię Ci najpolularniejsze rodzaje farb oraz ich krótką charakterystykę. Po tym wpisie będziesz wiedzieć jaką farbę wybrać i gdzie ją stosować.

A więc zaczynamy.

Rodzaje farb:

Farby akrylowe – zawierają żywicę. Są to najpopuraniejsze farby. Tworzą ładną powłokę, łatwo się nimi maluje, kryją dobrze, są odporne na zmywanie i ścieranie. Możesz je stosować w każdych suchych pomieszczeniach. łazienka czy kuchnia raczej odpada ze względu na wysoką paroprzepuszczalność.

Farby lateksowe – zawierają znacznie więcej żywicy niż farby akrylowe. Z racji większej ilości żywicy są bardziej elastyczne i odporne na ścieranie. Są to farby również paroprzepuszczalne lecz mniej w porównaniu do akrylowych. Łatwo się nimi maluje, tworzą jednolitą powłokę. Często są z dodatkiem cząsteczek srebra dzięki czemu powłoka jest antygrzybiczna. Możesz nimi malować wszystkie pomieszczenia. Stosuję się je często w łazienkach czy kuchni z racji dużej odporności na ścieranie oraz dobre właściwości przeciwgrzybiczne.

Farby winylowe – zawierają polichlorek winylu, sprawia on że są bardzo wytrzymałe i odporne na zmywanie. Wadą tych farb jest bardzo niski stopień paroprzepuszcalności. Ściany nie oddychają. Dlatego stosuje się je głównie w pomieszczeniach gospodarczych, oraz w miejscach o niskiej wilgotności.

Farby ceramiczne – Nowy rodzaj farb. Farba lateksowa która zawiera cząsteczki ceramiczne. Farba ta tworzy solidną powłoke na której nie osiada się kurz czy brud. Bardzo łatwo się czyści. Można ją zmywać. Idealnie nadaje się do pomieszczeń narażonych na zabrudzenia – kuchnia czy korytarz.

Farby teflonowe – To farba z dodatkiem teflonu. Podobnie jak farba ceramiczna jest bardzo odporna na zmywanie czy uszkodzenia. Nie przyciąga kurzu oraz łatwo się zmywa nie pozostawiając śladu na ścianie. Polecam do korytarzy i kuchni.

Pozostało mi jeszcze po krótce omówić farby strukturalne czy dekoracyjne.

Farby strukturalne – To połączenie farby i tynku. Przeważnie nakłada się grubszą wastwę a następnie przy użyciu odpowiedniego wałka tworzy wzór na ścianie. Często po wyschnieciu wykonanej struktury maluje się taką ścianę albo przeciera gąbka z farbą w celu uzyskania lepszego wyglądu. Taka struktura dobrze wygląda na pojedynczych ścianach np. w salonie czy przedpokoju.

Farby dekoracyjne – Przy użuciu tej farby można uzyskać ciekawe wzory imitujące drewno, metal, kamień, beton czy aksamit. Podobnie jak przy użyciu farb strukturalnych wymagane jest duże dościadczenie w wykonywaniu takich prac. Najczęściej stosuje się je w salonie lub przedpokoju.

Farby tablicowe – Po pomalowaniu ściany tą farbą można na niej pisać kredą tak jak na zwykłej tablicy w szkole. Są różne kolory tej farby. Przeważnie ciemne odcienie zielonego, brązu lecz najpopularniejszy jest oczywiście kolor czarny. Taka farba dobrze wygląda na małej ścianie albo niewielkim odcinku ściany. Często jest stosowana w pokojach dziecinnych albo w kuchni czy przedpokoju tak żeby móc wykonywać notatki dla domowników.

Farba magnetyczna – Zawiera drobne opiłki żelaza. Najlepiej pomalować tą farbą ścianę kilka razy w celu zwiększenia siły przyciągania. Po wyschnięciu można pomalować ją inną farbą lub zostawić taką jaka jest. Idealnie pasuje do pokoju dziecięcego jako element ściany gdzie maluchy będą mogły na nią przyczepiać magnesy.

Podsumowanie.

Wybór rodzaju farby do danego pomieszczenia zależy od wielu czynników. Wilgoci, natężenia zabrudzenia, wytrzymałości na uszkodzenia, ścierania czy najprościej mówiąc samego efektu wizualnego.

Farbą ceramiczną czy teflonową najlepiej malować pomieszczenia bardziej narażone na zabrudzenia i otarcia czyli korytarz, przedpokój, klatka schodowa, kuchnia.

Farby akrylowe czy lateskowe – salon, sypialnia.

Farby winylowe najlepiej nadadzą się do pomieszczen gospodarczych.

Natomiast łazienkę czy pralnię najlepiej malować farbami lateksowymi dedykowanymi do łazienek które posiadają dodatek cząsteczek srebra.

Natomiast gdy chcsz uzyskać konkretny efekt np. ciekawą strukturę, beton czy tablicę masz do wyboru farbe strukturalną albo dekoracyjną.

Na koniec podziele się z Tobą radą.

Ściany można pomalować farbą matową, lekko matową lub z połyskiem. Natomiast sufity radzę malowac farbami tylko i wyłącznie matowymi. Użycie matowej farby pozwoli Ci uniknąć refleksów padającego światła czy widocznych pasów powstałych podczas malowania wałkiem. Na dzień dzisiejszy wiele firm oferuje bardzo dobre matowe, antyrefleksyjne farby dedykowane do malowania sufitów.