W poniższym tekście przeczytasz czym charakteryzuje się ten styl, dla kogo on jest oraz do jakich rodzajów nieruchomości pasuje.

Styl skandynawski jest mi dość bliski z racji tego że mieszkałem i pracowałem w Norwegii przez 6 lat.

Pracując w firmie budowlanej miałem okazję wraz z kolegami z pracy współtworzyć wętrza w nowobudowanych mieszkaniach czy domach. Również wynajmując mieszkanie na własnej skórze wraz z moją żoną mieliśmy tą możliwośc przekonać się jak to jest mieszkać w skandynawskiej aranżacji wnętrza. Wynajmowane przez nas mieszkania były wręcz pszesiąkniete tym stylem.

Przechodząc do konkretów.

Cechy charakterystyczne stylu skandynawskiego.

Styl skandynawski to przede wszystkim biel i jego odcienie. Jasne, białe ściany i meble. Kolor ten rozjaśnia i powiększa wnętrze. Daje odczucie czystości, sterylności. Oczywiście drzwi i okna białe. Listwy podłogowe, wykonczeniowe nie w kolorze podłogi lecz tu Was znów nie zaskocze – białe.

Do przełamania tak jednolitej barwy pomieszczeń skandynawowie stosują kolorowe dodatki. Ale nie za dużo lecz praktycznie, minimalitycznie i z wyczuciem. Przeważnie są to kolorowe świece, poduszki, doniczki, tekstylia oraz obrazy na ścianach (często z czarną ramą). Sofa z materiału, zazwyczaj w odcieniach szarości.

Kolejna bardzo charakterstyczna cecha stylu skandynawskiego to zastosowanie elementów derwnianych. Gdy montowałem w Norwegii podłogi dominował głównie kolor naturalny, jasna sosna lub zabejcowana sosna ale lekko, tak żeby było widać strukturę drewna. Czyli znowu skandynawski standard – biel i jego odcienie. Meble kuchenne przeważnie białe a balty drewniane, sosna, dąb. Zdarza się że całe meble są sosnowe. Mniejsze meble typu komoda czy szafki nocne również sosna albo biel.

Z racji tego że na półwyspie skandynawskim zimą jest bardzo mało światła, zwłaszcza w zimowe, pochmurne dni mieszkania wyposażone są w dużą ilość oświetlenia. W każdym wystroju znajdziesz sporo wiszących i stojących lamp czy latarenek. Na oknach jest sporo lampek oraz świec. Duża ilośc oświetlenia uzupelnia niedobory światła dziennego oraz sprawia że dom staje się bardziej przytulny.

Skandynawskie okna są oczywiście odsłonięte, nie ma w nich żadnych zasłon czy firanek tak żeby jak najsięcej słońca wpadało do środka.

Ogólny wystrój jest raczej minimalstyczny, króluje prostota i funkcjonalność. Wszystko ze sobą współgra. Skandynawowie lubią też łączyć nowoczesny styl z zabytkowymi meblami. Wystarczy spojrzeć na wystrój wnętrz w katalogu szwedzkiego sklepu meblowego IKEA. Połączenie bieli, drewna i jasnych kolorów tkanin z kolorowymi dodatkami tworzy ciepły rodzinny, harmonijny klimat.

Dla kogo styl skandynawski?

Styl skandynawski będzie odpowiedni dla osób które przede wszystkim lubią jasne wnętrza. Dobrze się czują w prostym, minimalistycznym a jednocześnie praktycznym wystroju. Akceptują naturalne drewniane meble czy dodatki. Jeżeli lubisz łączyć stare i nowe meble w jednym pomieszczeniu ten styl jest t dla Ciebie.

Koszty urządzenia mieszkania czy domu w stylu skandynawskim nie są aż tak wysokie. Dlatego jeżeli wyżej opisany wystrój współgra z Twoim wyobrażeniem wnętrza nie musisz martwić się że musisz wydać fortunę żeby się fajnie urządzić. Z racji tego że panuje tutaj prostota i minimalizm wiele dodatków nie trzeba kupować a co za tym idzie koszty są mniejsze. Meble powinny być proste, stonowane a to przecież oferuje nam szwedzka IKEA czy duński JYSK. Umówmy się, meble nie są tam przesadnie drogie. Zresztą dodatki też można tam kupic w przystępnych cenach. Wykończenie ścian czy podłóg również nie należy do kosztownych. Nie musisz martwić się że sporo zapłacisz za marmury czy masywne dębowe meble, drogie skórzane sofy albo kryształowe żyrandole itp. Wystarczy biała farba, ladne jasne panele, niezbedne, proste meble i kilka dobrze dobranych dodatków.

Gdzie można zastosować styl skandynawski?

Odpowiedź jest krótka – wszędzie.

Żeby Was nie zostawić z taką niedbałą odpowiedzią rozwinę troszkę ten wątek.

Styl skandynawski idealnie sprawdzi się w małym mieszkanku w bloku jak i w dużym jednorodzinnym domu.

Małe mieszkanie styl ten rozjaśni oraz doda mu przestrzeni. Funkcjonalizm oraz minimalizm sprawi, że mieszkanie nie będzie zbędnie zagracone co przełoży się na większą ilość wolnego miejsca.

Jeżeli chodzi o duże przestronne domy, styl skandynawski doda takim przestrzeniom więcej ciepła i przytulności za sprawą białych kolorów połączonych z jasnym drewnem. Ciepły klimat domowego ogniska stworzą w Twoim domu odpowiednio dopasowane kolorowe dodatki oraz nastrojowe tekstylia.

Jeżeli choć trochę zaciekawiłem Cię opisem stylu skandynawskiego zachęcam do przejrzenia internetu. Jest tam mnóstwo inspirujących grafik z gotowymi wystrojami wnętrz w tym stylu. Możesz też przejrzeć katalog IKEI a nawet się wybrać się do sklepu. Jest tam sporo gotowych aranżacji wystroju skandynawskiego.

Może ktoś z Was ma taki wystój i chce się pochwalić albo widział ciekawe inspirujące wnętrza? Zachęcam do wrzucania grafik oraz komentowania 🙂