Co warto wiedzieć o lutownicy?

Lutownica to niezwykle przydatne narzędzie, które powinno znajdować się na wyposażeniu każdego domowego warsztatu. Wielu osobom kojarzy się ono jedynie z profesjonalnymi zakładami naprawczymi, ale nie należy ulegać temu stereotypowi. Dzięki lutownicy możecie usunąć wiele usterek elektrycznych w domowym zaciszu, dlatego (jeśli jeszcze jej nie posiadacie) powinniście rozważyć jej zakup. W dzisiejszym artykule podamy kilka faktów, które mogą okazać się pomocne przed zakupem tego narzędzia.

lutownica4

Zastosowanie lutownicy

Lutownica to urządzenie, które umożliwia trwałe połączenie elementów wykonanych z metalu (nazywamy tę czynność lutowaniem). Zespolenie rozdzielonych części umożliwia zastosowanie metalowego spoiwa, które potocznie nazywamy lutem. Lut jest metalem o niższej temperaturze topnienia, niż temperatura topnienia materiałów, które ma połączyć. Dzięki temu, rozgrzana lutownica rozpuszcza go, a tym samym umożliwia dokładne połączenie uprzednio rozdzielonych elementów (bez ich uszkodzenia). Lutownice wykorzystujemy głównie do łączenia przerwanych obwodów elektrycznych.

lutownica2

Rodzaje lutownic

W dzisiejszych czasach wyróżniamy dwa główne typy lutownic – elektryczne oraz gazowe. Urządzenia zasilane poprzez prąd elektryczny dzielą się na kolejne podgrupy, w skład których wchodzą lutownice transformatorowe oraz oporowe. Pierwsze z nich osiągają wysoką temperaturę dzięki temu, że przez ich grot przepływa prąd o dużym natężeniu. Lutownice oporowe czerpią ciepło z elektrycznej grzałki. Ich gazowe odpowiedniczki nagrzewają się natomiast dzięki działaniu palnika zasilanego gazem. Lutownice gazowe, tajkie jak te: https://nexterio.pl/szukaj.php?fraza=lutownice%20gazowe&cid=15492 w przeciwieństwie do dwóch pozostałych typów, mogą być używane bez grota – jego rolę spełniają gorące gazy spalinowe.

lutownica1

Zakup lutownicy

Przy zakupie lutownicy powinniście zadać sobie pytanie dotyczące tego, do jakich celów będziecie jej używać. Jeśli macie zamiar łączyć ze sobą jedynie małe obwody elektryczne (na przykład przerwane kable), to lutownice elektryczne będą najlepszym wyborem. Jeśli sporadycznie lub regularnie macie zamiar łączyć ze sobą większe elementy metalowe, lepszym wyborem będzie lutownica gazowa, która jest narzędziem wydajniejszym i osiągającym wyższą temperaturę. Niezależnie od tego, który typ urządzenia wybierzecie, będziecie musieli dokupić do niego spoiwo. Idealna do lutowania jest cyna, sprzedawana w formie cienkiego drucika.

lutownica3

Po lutownice oraz spoiwa zapraszamy do sklepu Nexterio.pl.